Pětice si v autobusu nezamluvila místa, zachránilo jim to život

Neskutečné štěstí měla při sobotní tragické nehodě českého autobusu ve středním Chorvatsku devětačtyřicetiletá Milada Braunová z Brna. Z kolize, při níž osm turistů zemřelo a mnozí další utržili zranění, vyvázla zcela bez úhony. Podruhé se narodily i její dvě kamarádky a jejich dvě holčičky, s nimiž se vydala na Makarskou riviéru. I ty totiž vyvázly bez poranění. Pětice chtěla sedět vepředu, ale zbyla na ně místa až úplně vzadu. Přední část autobusu byla při nehodě zdemolována.

"Shodly jsme se, že odteď budeme každý rok slavit 23. červen jako naše druhé narozeniny," řekla ČTK Braunová, poté co ji a její přítelkyně přepravil včera armádní letecký speciál do vlasti.

Chorvatské pláže si jako mnozí jiní zamilovala. Jezdí na ně deset let, přičemž s kamarádkami a jejich holčičkami pět let. Vždy vyrážely k Jadranu koncem června, a to s brněnskou CK Atlas Adria, a vždy seděly na vlastní žádost zásadně vepředu. "Právě kvůli holčičkám jsme vždy chtěly sedět v autobuse vepředu, aby měly dobrý výhled. Letos jsem ale tato místa zapomněla zamluvit. Seděly jsme až na zadní pětce," upřesnila. Právě tato náhoda celé skupině zachránila život.
 
Nejhůře dopadli cestující z přední části vozidla. Braunová v době kolize spala. Po nehodě s přítelkyněmi našly obě děti. Pak někdo z řidičů, kteří zastavili hned za autobusem, rozbil jeho zadní sklo. Tak se pětice dostala z vraku vozidla ven.
 
"Tam nikdo nekřičel, neplakal, nic....byla tma," vzpomíná na okamžiky po nehodě. Má pocit, že uplynulo 40 minut, než přijela sanitka. Mezitím se řidiči všemožně pokoušeli pomáhat zraněným.
 
Cestující se hned na místě dověděli o osmi mrtvých. Ti z nich, kteří nepřišli o mobilní telefony, ihned volali domů svým blízkým. Baunová přišla o všechno. Použila mobil kamarádky.
 
"Všichni dělali maximum, lidé na místě, lékaři, všichni. V sobotu jsme se podrobnosti o nehodě dovídali zprostředkovaně z našich médií, dnes už byla situace jiná," dodala. Cestující zásadně odmítli návrat domů v náhradním autobuse. Zpráva o tom, že je přepraví vládní speciál, všechny prý uklidnila.
 
Braunová měla to štěstí, že po příletu do Brna stačila jen její lékařská prohlídka ve Vojenské nemocnici. Byla propuštěna domů. Má týden volna, který chtěla strávit na chorvatských plážích. Autobusem tam prý už nikdy v životě nepojede.
 
Nehoda se stala v sobotu nad ránem. V autobuse cestovalo 51 klientů brněnské CK Atlas Adria. Spekuluje se o tom, že se kolize stala kvůli mikrospánku řidiče.
 
zdroj: ČTK