Picek: Ministerstvo obrany má zájemce na uskladněné L-159

Ministerstvo obrany jedná s potencionálními zákazníky, kteří by mohli odkoupit některé z nepotřebných letounů L-159 z výzbroje české armády. ČTK to dnes řekl ministr obrany Vlastimil Picek. Vojenští letci mají k dispozici 72 bitevníků L-159, přičemž létají na třetině z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno a mohlo by být prodáno.

Picek zatím odmítl sdělit podrobnosti k jednáním se zájemci o přebytečné bitevníky. "Něco se rýsuje. Já bych to nechtěl zakřiknout, a taky bych to nechtěl komentovat," uvedl.
 
V únoru zrušilo ministerstvo veřejnou soutěž, v níž chtěl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Zájemci totiž za tyto stroje firmy Aero Vodochody nenabídli dost peněz.
 
Tím však záměr prodeje neskončil. Ministerstvo má podle dostupných informací seriózní zájemce o letouny, a to nejen z řad domácích, ale také zahraničních firem. Kdy by mohly být smlouvy uzavřeny, k tomu se zatím nikdo nevyjadřuje.
 
Picek doufá, že vyjde prodej L-159 do Iráku. Podle něj je tato transakce stále rozjednána a řeší se "procesní problémy". Ministr připomněl, že se prodejem bitevníků iráckým ozbrojeným silám zabýval již jeho předchůdce ve funkci Alexandr Vondra. Irák sice projevil o letouny zájem, chce ale zcela nové stroje. O ty zakonzervované tedy nemá zájem.
 
zdroj: ČTK