Pozdně gotický chrám svatého Jakuba čeká oprava za 36 milionů Kč

Pozdně gotický chrám svatého Jakuba, jednu z dominant Brna, čeká rekonstrukce za více než 36 milionů korun. Od příštího týdne kvůli tomu zůstane uzavřený, a to pravděpodobně do srpna. Mše svatojakubské farnosti se přesouvají do blízkého chrámu svatého Tomáše a do jezuitského kostela. Opravy financované většinově z takzvaných norských fondů ale definitivně skončí až příští rok.

Hlavním důvodem rekonstrukce je havarijní stav elektrické instalace, zjištěný při revizi v roce 2007. "Od té doby jsme se snažili získat prostředky na opravy," řekl dnes novinářům farář od svatého Jakuba Václav Slouk.
 
Nakonec se podařilo opravu elektroinstalace spojit ještě s celkovou obnovu interiéru, restaurováním mobiliáře, zajištěním statiky a zpřístupněním věže. Právě ve věži vznikne nová expozice. "Její náplň se bude průběžně měnit a bude novou příležitostí seznámit veřejnost s kostelem, jeho historií a vztahem k městu Brnu. Další část expozice bude na kůru," popsal Slouk.
 
Farnost se na rekonstrukci podílí více než sedmi miliony korun, o pomoc žádá případné dárce. Navíc ještě shání pět milionů na nové osvětlení kostela.
 
Chrám svatého Jakuba je poměrně dobře prozkoumaný, přesto může rekonstrukce přinést nové poznatky. "Elektroinstalace bude nově vedena v podlaze. Tady by se mohlo něco ještě najít či ověřit, hlavně jakým způsobem současná stavba navazuje na dva starší kostely, které stály přibližně na tomto místě," uvedl Martin Číhalík, jenž se podílí na restaurátorské části projektu.
 
Chrám svatého Jakuba je impozantní stavba dlouhá 54 metrů. Věž dosahuje výšky přibližně 94 metrů. Kostel má složitou a dosud ne zcela jasnou stavební historii. Jeho současná podoba se rodila v 16. století, kdy patronát nad ním po velkém požáru převzalo od oslavanského kláštera cisterciaček město Brno.
 
Kolem kostela býval až do josefínských reforem hřbitov. Pohřbívalo se tam 500 let. Dnes jej připomíná rozsáhlá podzemní kostnice zpřístupněná veřejnosti.
 
zdroj: ČTK