Pražský soud musí znovu řešit pokutu uloženou Student Agency

Městský soud v Praze musí znovu projednat spor o pokutu 900.000 korun, kterou úřady uložily holdingu Student Agency za porušení cenových předpisů na některých linkách. Kasační stížnosti provozovatele žlutých autobusů vyhověl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila dnes ČTK z úřední desky.

Údajné porušení předpisů spočívalo v tom, že firma v letech 2007 a 2008 při tvorbě cen zahrnula do ekonomicky oprávněných nákladů silniční daň v celkové výši 367.866 korun, přestože vozidla linkové osobní vnitrostátní přepravy byla od této daně osvobozena. Pochybení se týkalo více než poloviny linek a ovlivnilo koncové ceny jízdného.
 
Finanční ředitelství v Brně původně uložilo pokutu milion korun. Ministerstvo financí ji snížilo o 100.000 korun.
 
Následovala žaloba k Městskému soudu v Praze, jejímž prostřednictvím firma kritizovala cenovou regulaci vnitrostátní autobusové dopravy. Podle Student Agency by se regulace měla týkat jen spojů dotovaných z veřejných zdrojů, nikoliv komerčních spojů bez subvencí.
 
Městský soud v Praze žalobu loni v prosinci zamítl. "Institut závazku veřejné služby nelze směšovat s institutem cenové regulace," stojí v rozsudku, který nyní pozbyl platnost. Důvody zásahu NSS nejsou zatím známé, mohou být věcné i formální. Na úřední desce je k dispozici pouze stručný výrok, na písemné odůvodnění má soud měsíční lhůtu.
 
Holding Student Agency provozuje autobusovou i železniční dopravu, zabývá se také prodejem letenek, jízdenek, jazykových a pracovních pobytů v zahraničí. V roce 2012 firma zvýšila obrat z 1,17 na 1,28 miliardy korun a dařilo se jí zvýšit i čistý zisk. Stoupl o 13 procent z 75,6 milionu na 85,7 milionu korun.
 
zdroj: ČTK