Před Janáčkovým divadlem je světelná fontána ve tvaru opony

Světelná fontána ve tvaru opony je dominantou nově upraveného prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně. Odpočinková zóna vznikla nad garážemi, které soukromý investor vybudoval v podzemí a které slouží řidičům od loňska. Práce na povrchu si vyžádaly více než 54 milionů korun, oznámilo novinářům tiskové středisko magistrátu.

Na ploše před divadlem se střídá žulová dlažba s plochami zavlažovaného trávníku. Posedět lze na bílých jednoduchých lavicích. Fontánu doplňuje ještě deset vodních trysek. Chod trysek lze synchronizovat se svítidly, voda díky tomu vytváří různé obrazce a mění barvy. Na vodní stěnu ve fontáně lze také promítat.
 
Vodní prvky ale budou v provozu zatím jen do středy 12. listopadu. Potom zůstanou až do jara zazimované.
 
Dělníci letos pracovali také na navazující terase Janáčkova divadla. Schodiště vedle pomníku Leoše Janáčka rozebrali už v první etapě rekonstrukce parku na Kolišti. Jednotlivé kamenné stupně řemeslníci očíslovali a očistili. Nyní je položili znovu na své místo.
 
V úterý stavbaři vrátí na podstavec také Janáčkovu sochu, demontovanou v listopadu 2012 kvůli stavbě garáží. Sochu v nadživotní velikosti od Stanislava Hanzla, Otakara Oplatka a Viléma Zavřela z roku 1975 mezitím ošetřili restaurátoři. Očistili ji od prachu, zakročili proti rzi a vytvořili novou patinu. Restaurování sochy stálo 116.000 korun.
 
zdroj: ČTK