Prudká bouře ve Slupi poškodila střechy a shodila kostelní báň

Nebývale prudká bouře provázená krupobitím a vichrem zasáhla ve středu odpoledne obec Slup na Znojemsku. Vítr shodil dvoutunovou špičku kostelní věže. Když padala, prorazila střechu hlavní lodi. Menší či větší následky zanechala bouře na většině rodinných domků v obci. Celkové škody se podle předběžných odhadů pohybují mezi dvěma a pěti miliony korun, řekl ČTK starosta František Jeleček.

Podle velitele místních dobrovolných hasičů Antonína Hrbáčka vichřice připomínala spíše malé tornádo, což potvrdil i starosta. "Bouře s krupobitím prošla obcí v takovém pásu. Nějaké škody na střešní krytině má skoro každý dům," uvedl Jeleček. Podle meteorologického radaru bylo krupobití nejsilnější právě ve Slupi, v okolních obcích jsou škody malé nebo žádné.

Nejviditelnějším následkem je sražená báň kostela Jména Panny Marie, od jejíž poslední opravy uplynuly teprve dva roky. Na výšku měřila 11 metrů, na vrcholku ji zdobil ještě dvoumetrový kříž. Při pádu báň poškodila tři krokve a střešní krytinu nad hlavní lodí. "Střechu musíme v příštích dnech provizorně zakrýt. Škodu odhaduji asi na 350.000 korun," řekl ČTK farář Jindřich Čoupek. Farář ale plánuje, že nedělní mši v kostele odslouží.
 
Lidé ve Slupi postupně sčítají další škody na obecním majetku. Vítr strhl střechu kulturního domu, plechy letěly až k sousednímu stavení. Věkovitá vrba spadla na rodinný dům. Na hřbitově vítr shodil zeď a přibližně 12 náhrobků. "Máme také potrhaný obecní rozhlas a teprve budeme zjišťovat, co to udělalo s obecním osvětlením," řekl starosta.
 
Škody na střechách rodinných domů se podle Jelečka pohybují od 30.000 do 80.000 korun. Místní se shodují, že podobnou smršť v obci nepamatují. Naštěstí se nikomu nic nestalo, zdůraznil starosta.
 
zdroj: ČTK