První lahve letošního Svatomartinského se dnes otevřou v Brně

V Brně a dalších místech republiky se dnes otevřou první lahve letošního Svatomartinského vína. Na trhu jich bude rekordních 2,2 milionu. Hlavní část ochutnávky začne v 11:00 hodin v centru Brna. Značku Svatomartinské letos získalo 380 vzorků od 122 vinařů a vinařských firem. Počet vzorků se mírně zvýšil, vinařských firem je zhruba stejně jako loni. Tradičně nejvíce vín bude odrůdy Müller Thurgau.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku určená ke konzumaci po několik měsíců. Jsou to vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jsou to spíše vína suchá.

Označení svatomartinské víno se ve spojitosti s koštem začalo užívat na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu bývala některá vína už ve sklepích "vyčištěna" a stalo se zvykem ochutnat novou úrodu. V novodobé historii propůjčil Vinařský fond tuto značku vinařům poprvé v roce 2005. Inspirací byla úspěšná tradice francouzského Beaujolais, které se ochutnává vždy třetí listopadový čtvrtek. Akce pomohla propagaci domácího vína i jeho odbytu.
 
V Brně dnes zahájení ochutnávky doprovodí Svatomartinské hody a průvod masek z Petrova na náměstí Svobody.
 
zdroj: ČTK