Rath neuspěl se stížností kvůli hlasování o rozpuštění Sněmovny

Poslanec David Rath neuspěl s ústavní stížností proti soudnímu rozhodnutí, kvůli kterému se nemohl účastnit hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pokud existují legitimní důvody k vazbě, musí se Rath podle ústavních soudců smířit také s tím, že nemůže na schůze Sněmovny. ČTK to dnes řekl vedoucí vnějších vztahů soudu Vlastimil Göttinger. Soud už dříve odmítl řadu Rathových stížností proti vazbě.

Sněmovna o rozpuštění hlasovala ve středu. Opoziční ČSSD ale pro svůj návrh nezískala dost poslaneckých hlasů. Pro rozpuštění Sněmovny hlasovalo 96 ze 188 přítomných poslanců, 92 jich bylo proti. Aby byl návrh schválen a prezident mohl činnost dolní komory ukončit, byl by nutný souhlas nejméně třípětinové většiny všech poslanců. Proti byli zejména zástupci bývalé vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.
 
Rathovu účast nepovolil soudce Krajského soudu v Praze. Politik zvolený za ČSSD okamžitě reagoval ústavní stížností. Soud ji odmítl v úterý.
 
Celkem Rath podal už 12 stížností. Na rozhodnutí momentálně čekají tři další.
 
Státní zástupce viní Ratha z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Policie jej zadržela loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun.
 
Podle obžaloby si politik vzal úplatky celkem v hodnotě 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice.
 
zdroj: ČTK