Rodiče dítěte utonulého v jímce dostali podmínky

Tragický případ čtyřletého dítěte, které se utopilo v podzemní nádrži na dešťovou vodu, končí podmíněnými tresty pro jeho rodiče. Podle rozsudku zanedbali dohled nad chlapcem. Nejvyšší soud (NS) před časem odmítl jejich dovolání, dnes usnesení zpřístupnil na internetu. Rodiče mají teoretickou možnost podat ústavní stížnost, ale prozatím ji nevyužili.

Nejvyšší soud se ztotožnil s názory Okresního soudu Praha-východ a Krajského soudu v Praze, podle kterých rodiče nesou významný díl zodpovědnosti za neštěstí. "Ani v případě, kdy by bylo zjištěno spoluzavinění dalších subjektů či působení dalších okolností na tragickém následku v podobě utonutí poškozeného, trestní odpovědnost dovolatelů (rodičů) by to nemohlo vyloučit," stojí v usnesení.

Neštěstí se stalo v srpnu 2010. Chlapec si hrál na pozemku kolem nezkolaudované novostavby rodinného domku nedaleko Prahy. Rodiče jej na chvíli spustili z očí a hoch nešťastnou náhodou spadl do podzemní nádrže. Otec jej po několika minutách vytáhl, bohužel chlapec stejného dne zemřel v motolské nemocnici na následky utonutí. Soudy oběma rodičům uložily dvouměsíční trest s odkladem na jeden rok.
 
V dovolání k Nejvyššímu soudu rodiče upozorňovali například na údajné pochybení stavební firmy, jež prý nádrž postavila v rozporu s normami a bezpečnostními předpisy, a navíc neinformovala majitele nemovitosti o nebezpečnosti jímky. Nádrž měla například plastové víko místo kovového uzávěru. Podzemní dešťovou nádrž v takovém provedení označili rodiče za "smrtonosnou past, která mohla udeřit kdykoliv dříve".
 
Na tragickém následku se podle rodičů podíleli také pracovníci rychlé lékařské pomoci. Na místo dorazili pozdě a podle rodičů se dopustili i několika dalších chyb. Rodiče tvrdili, že celé trestní řízení trpělo věcnými i procesními vadami, tresty označili za nepřípustné a nepřijatelné.
 
Podle Nejvyššího soudu rodiče zanedbali dohled nad dítětem. Mezi jejich jednáním a tragickým následkem je příčinná souvislost. Nechali chlapce, aby si bez dozoru hrál na stavbě, kde se nacházela i dešťová jímka s nezajištěným poklopem. Chlapcova zmizení si rodiče všimli až za několik minut. "Ve vodě musel tonout podle vyjádření znalce minimálně pět minut," připomněl Nejvyšší soud.
 
zdroj: ČTK