Rozsudek nad Bokem v kauze údajného napadení strážníka NS zrušil

Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad aktivistou Johnem Bokem v kauze údajného napadení strážníka. Šéf spolku Šalamoun si původně vyslechl pětiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Obvodní soud pro Prahu 8 musí případ projednat znovu, řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Je pravděpodobné, že Bok už znovu potrestán nebude, případ může skončit třeba v přestupkovém řízení.

Podle Nejvyššího soudu jednali strážníci při sporném incidentu nesprávně a mimo své pravomoci. Jejich postup měl rysy svévole. Bok tak reagoval na jejich neadekvátní chování. Podle původního verdiktu se Bok dopustil násilí proti úřední osobě. Aktivista obvinění od počátku odmítal a tvrdil, že městský policista naopak napadl jeho, když se zastal Romů.

Událost se stala předloni v květnu v ulici Kaizlovy sady v Praze, kde tříčlenná hlídka městské policie řešila dopravní přestupek. Kolemjdoucí Bok začal na strážníky křičet, aby posádku vozu nechali na pokoji. Poté opakovaně odmítl výzvu k prokázání totožnosti, následně podle obžaloby jednoho strážníka praštil do ruky a obličeje. Muž byl 42 dnů v pracovní neschopnosti, prý ho bolelo za krkem.
 
Bok před soudem dříve uvedl, že si všiml, jak se strážníci dohadují s osádkou vozu stojícího v zákazu vjezdu. Tvrdil, že jeden strážník ženě z auta vyhrožoval zatčením a předvedením na stanici. Městští policisté prý také bezdůvodně lustrovali celou osádku vozu a měli rasistické narážky.
 
Jeden strážník se podle Boka choval agresivně a xenofobně. Z toho důvodu se aktivista osádky vozu zastal. Následovala výměna názorů. Poté prý k němu přiběhl strážník Vít N. a začal ho prstem šťouchat do hrudi. Když to udělal několikrát, tak mu ruku odstrčil. Strážník ho pak údajně udeřil do hrudi pěstí a snažil se ho povalit na zem. Nakonec ho prý přirazil ke zdi a začal škrtit.
 
zdroj: ČTK