Studenti v Brně protestovali proti reformám

Brněnští studenti předevčírem vyšli do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství. Z Moravského náměstí vyrazili na pochod městem. Byla jich podle odhadu ČTK i pořadatelů více než tisícovka. Studenti chtěli dát jednoznačně najevo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům. Skandovali hesla jako Stáhněte reformy nebo Dobeše do koše.

Většina transparentů a hesel kritizovala právě ministra školství Josefa Dobeše (VV). V čele průvodu šel muž v Dobešově masce, před nímž šestice studentů táhla pluh. "Dobeš to zvoral," stálo na transparentu nad pluhem.

Průvod postupně prošel kolem budov několika brněnských škol až k Právnické fakultě Masarykovy univerzity na Veveří. Policisté na frekventovaných místech zastavovali dopravu. Někteří řidiči troubili. Mnozí lidé však s protestujícími sympatizovali a mávali jim z oken. Před právnickou fakultou přednesli studenti několik projevů. Na protestní pochod navázala debata v tamní aule.

Protestní pochod zorganizovaly studentské komory akademických senátů šesti brněnských veřejných vysokých škol. Jde o Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu, Vysoké učení technické, Veterinární a farmaceutickou univerzitu, Univerzitu obrany a Janáčkovu akademii múzických umění. Dohromady na těchto školách studuje 65.000 studentů.

"Odmítáme posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, které by podle nás mělo za důsledek otevření univerzit politickým a komerčním vlivům. Nesouhlasíme se snižováním vlivu studentů - hybné síly akademické samosprávy - na rozvoj vysokých škol," shrnul názory studentů Vojtěch Rada z akademického senátu Mendelovy univerzity.

Brněnské akademické obci vadí také údajně nedotažený návrh zákona o finanční pomoci studentům. "Neshodneme se sice na tom, zda školné ano, či ne. Přesto mezi námi panuje jednota v odmítnutí současného návrhu. Zavedení školného jako pokrytí výpadku financování ze státního rozpočtu ohrozí vysoké školy. Pokud bude školné zavedeno, mělo by být pouze doplňkovým zdrojem," uvedl mluvčí studentských protestů Petr Soukeník.

Připravované reformy kritizují také rektoři brněnských univerzit. Ve společném prohlášení vyzvali ministerstvo školství k pozastavení legislativního procesu a dalšímu jednání s akademickou obcí.

zdroj: ČTK