SZPI: V Česku je možná další potravina s nedeklarovanou koninou

V Česku je možná další potravina s nedeklarovanou koninou. Měly by to být lasagne Eismann Lasagne Bolognese původem z Lucemburska. V tiskové zprávě to dnes uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která obdržela varování z Německa přes Národní kontaktní místo systému rychlého varování (RASFF). 

Podle informací SZPI rizikový výrobek v Česku distribuuje společnost Eisemann z Říčan. "Případ byl předán k šetření u distributora Státní veterinární správě ČR," uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. 

SZPI v minulých dnech odhalila koňské maso místo deklarovaného hovězího v lasagních od firmy Nowaco. Řetězci Tesco je nařídila ihned stáhnout z prodeje. Vzorky SZPI odebrala minulý týden na základě principu předběžné opatrnosti. Testu zatím nevyhověly dvě šarže, na nichž je uvedena země původu Lucembursko. Tesco stáhlo lasagne již preventivně na základě informací v médiích. 
    
Závadné šarže mají trvanlivost do 18. října 2013 a do 24. února 2014, jde o Nowaco Lasagne Bolognese - masem plněné těstoviny v rajské omáčce ve 400gramovém balení. Potraviny pod značkou Nowaco distribuuje do českých obchodů společnost Bidvest Czech Republic, která se na základě zjištěných skutečností rozhodla stáhnout všechny výrobky těchto šarží z prodejní sítě. 
    
Koňské maso není pro člověka škodlivé a v Česku se běžně prodává. Na lasagních však podle SZPI nebylo označeno na obalu výrobku a jde o klamání spotřebitele, zákon v tomto případě umožňuje sankci až tři miliony korun. 
    
Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy. V pondělí musel některé výrobky stáhnout z prodeje potravinářský gigant Nestlé. Česká republika obdržela informaci, že výrobky s koninou mohou být i na jejím území, v pondělí systémem rychlého varování RASFF. 
 
zdroj: ČTK