ÚOHS znovu uložil radnici v Ústí pokutu 50.000 Kč

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu uložil radnici v Ústí nad Labem pokutu 50.000 korun za chyby v tendru souvisejícím se zřízením centra česko-německých studií Collegium Bohemicum. Rozhodnutí je pravomocné, zjistila ČTK z webu úřad. 

Ústecká radnice dostala pokutu za to, že zájemci o zakázku museli doložit, že nejsou dlužníkem města. Podle ÚOHS tento postup byl v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách a mohl snížit počet firem, které se do tendru přihlásily. 
    
Případem se ÚOHS zabýval opakovaně. V minulosti předseda ÚOHS Petr Rafaj pokutu zrušil, protože v rozhodnutí jeho podřízených byly formální chyby. Město se ještě může pokutě bránit podáním žaloby ke správnímu soudu. Zakázka, kterou se ÚOHS zabýval, je z roku 2008 a byla vypsána na inženýrské práce. 
    
Ústecká radnice otevřela zrekonstruované muzeum před čtyřmi lety po pětileté přestávce. V části muzea má být expozice o německy mluvících obyvatelích českých zemí, první stálá expozice tohoto druhu v Česku. 
    
Na 1500 metrech čtverečních má ukázat 800 let česko-německých vztahů na území celého státu. Výstavu připraví společnost Collegium Bohemicum, která se historii českých Němců věnuje dlouhodobě. Hotová ale stále není. 
   
Ústí dostalo na rekonstrukci budovy muzea evropskou dotaci 336 milionů korun, její podmínkou byl právě vznik expozice o česko-německých vztazích. Oprava stála 446,7 milionu korun a trvala pět a půl roku. Pokud expozice nevznikne, městu hrozí, že bude muset evropskou dotaci vrátit. Rekonstrukci muzea vyšetřovala kvůli údajnému předražení policie, případ ale odložila. 
 
zdroj: ČTK