ÚS chystá verdikty o platech soudců i slevě pro důchodce

Dva nálezy s potenciálním značným dopadem na státní rozpočet vyhlásí ve středu Ústavní soud (ÚS). Rozhodne o platech soudců a daňové slevě pro důchodce. Obě kauzy leží na stolech ústavních soudců od loňska a patří k nejsledovanějším v jejich současné agendě. ČTK to zjistila z webu ÚS.

Výpočet soudcovských platů loni zpochybnil Městský soud v Praze. Konkrétně navrhl zrušit část zákona, která platovou základnu pro soudce stanovila na 2,75násobek průměrné nominální měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok. Představitelé justice dlouhodobě prosazují návrat platové základny k trojnásobku průměrné mzdy státních zaměstnanců. Od základny se pak odvozují příjmy konkrétních soudců podle jejich funkcí, zařazení a odsloužených let.
 
ÚS se v minulosti řadou nálezů postavil proti zásahům do hmotného zabezpečení soudců. Předloni v květnu zrušil fixní platovou základnu pro léta 2012 až 2014. Záložní koeficient v hodnotě 2,5násobku průměrné mzdy ve státní sféře ponechal v zákonu jen do konce roku 2012.
 
Narychlo se proto schvalovala nová právní úprava, která se ovšem nakonec nevrátila k požadovanému trojnásobku a základnu ukotvila k 2,75násobku, což se soudcům nelíbí. Podali stovky žalob, jimiž se domáhají dorovnání platu. ÚS už dříve opakovaně zdůrazňoval, že příjmy v justici představují jednu ze záruk nezávislosti soudní moci a mohou se snižovat jen za výjimečných okolností.
 
Stížnost kvůli zrušené daňové slevě pro důchodce podalo loni 19 senátorů zastoupených Miroslavem Antlem (ČSSD). Směřuje proti novele zákona, která stanovila, že od 1. ledna 2013 se na pracující důchodce nevztahuje sleva na dani z příjmu.
 
Novela vyvolala značnou nespokojenost pracujících důchodců, mnozí si kvůli ní krátkodobě pozastavili vyplácení penzí. Senátoři změnu označili za diskriminační. Pokud by ÚS rozhodl, že zrušení slev bylo protiústavní, stát by nejspíš musel zpětně vyplatit tisícům důchodců peníze, o které přišli. Ve Sněmovně nyní tak jako tak čeká na schválení nová zákonná úprava z dílny vládní koalice, která má slevu pro důchodce znovu zavést.
 
zdroj: ČTK