Ústavní soud odmítl stížnost v případu surové vraždy bezdomovce

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Petra Borče, jenž si odpykává 16 let vězení za surovou vraždu bezdomovce v Bělé pod Bezdězem. Zaútočil na něj společně s komplicem Janem Švejdou, jenž dostal třináctiletý trest a ústavní stížnost podle dostupných informací nepodal. ČTK to dnes zjistila ze soudní databáze. 

Dvojice útočníků bezdomovce po předchozí hádce brutálně zbila a pobodala. Ve stížnosti Borč poukazoval například na to, že verdikt stojí hlavně na Švejdových výpovědích, údajně nevěrohodných a přeceňovaných. Důkazy, které svědčí ve prospěch Borče, prý justice naopak přehlížela. 
    
Podle ústavních soudců je stížnost zjevně neopodstatněná. "ÚS v rozhodnutí trestních soudů nenašel pochybení, která by svědčila o zásahu do ústavně zaručených práv stěžovatele," stojí v usnesení. 
    
Vražda se stala v prosinci 2011. Zaměstnanec bezpečnostní agentury Borč, kterému tehdy bylo necelých 50 let, a jeho dvacetiletý partner Švejda popíjeli u Borče v bytě alkohol. Spolu s nimi tam byl i pětapadesátiletý bezdomovec, který v bytě přechodně pobýval. Pohádali se, Borč údajně muže napadl a Švejda se k útoku přidal. 
    
Dvojice svou oběť podle obžaloby mlátila téměř dvě hodiny do trupu a do hlavy, Borč na bezdomovce opakovaně dupl, pobodal ho v obličeji a kuchyňským nožem a kombinovanými kleštěmi mu od hlavy oddělil pravé ucho. Napadený utrpěl zlomeniny žeber a hrudní kosti, krvácení do mozku a další zranění. Jeho bezvládné tělo zabalili pachatelé do prostěradla, naložili na kárku a ukryli v potoce, kde je zamaskovali větvemi a rákosím. 
    
Oba údajní útočníci pak na sebe u soudů navzájem svalovali vinu. Borč tvrdil, že vrahem je Švejda. 
 
zdroj: ČTK