V Blansku v prodejně Ahold bylo nalezeno další prošlé zboží

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli v prodejně společnosti Ahold v Blansku debrecínskou pečeni s přelepeným datem spotřeby. V krátké době je to již druhý případ, v prodejně stejného řetězce v Praze našla SZPI prošlý plesnivý sýr. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SZPI Michal Spáčil.

"Kontroloři zjistili, že krájený výrobek Pečeně debrecínská, nabízený v obsluhovaném úseku, je označen nesprávným datem použitelnosti. Potravina, která měla být podle výrobce spotřebována do 11.2.2012, byla označena datem o pět dní pozdějším," uvedl Spáčil. Inspektoři našli ve skladu provozovny původní větší balení, a proto zjistili, že datum neodpovídá tomu uváděnému na provozovně. Potravinu zakázali uvádět do oběhu.

"Informace o dalším nálezu SZPI mě velice překvapila, jelikož za posledních šest let naše společnost nemusela podobné případy selhání jednotlivců řešit. Osobně dohlédnu na to, aby byl případ ve spolupráci s SZPI pečlivě vyšetřen," sdělil dnes ČTK generální ředitel Ahold Czech Republic Jan van Dam. Vedení Aholdu podle něj uvažuje o zpřísnění pravidel pro zaměstnance, aby se podobné případy už neopakovaly. "Pokud se pochybení našich zaměstnanců prokáže, vyvodíme z něj nekompromisní důsledky," dodal.

Za poslední týden je to druhý případ nalezeného klamavě označeného zboží v prodejně společnosti Ahold. V jejím obchodě v Tuklatské ulici v Praze 10 našli kontroloři SZPI dva kusy baleného sýru s přelepeným datem spotřeby. Na výrobcích už byla i viditelná plíseň. "I když zde šlo jen o dva kusy závadných potravin, SZPI bere takové případy velmi vážně. Klamání spotřebitelů tímto způsobem je nejen zásadním porušením platných právních předpisů, ale může i snížit důvěru v podnikatelskou etiku v potravinářství mezi zákazníky," řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta.

Kontroloři zjistili, že etikety výrobků byly přelepené opakovaně a doba spotřeby se tak výrazně posunula. První výrobek měl být původně spotřebován 21. ledna, přelepováním etiket ale prodejce prodloužil domnělé datum trvanlivosti na 9. únor. Druhý sýr měli zákazníci spotřebovat do 3. února, etiketa byla přelepená na 9. února. Prodejce pokaždé změnil datum u informace "Spotřebujte do".

"Výraz Spotřebujte do uvádí datum použitelnosti potravin. Po tomto datu není povoleno uvádět takto označené zboží do oběhu a tedy ani prodávat spotřebitelům," vysvětlil Spáčil.

Podle informací SZPI bude se společností Ahold, která v Česku provozuje síť prodejen Albert, zahájeno řízení o udělení pokuty.

zdroj: ČTK