V Brně dnes začala výstavba nových podzemních garáží

V Brně dnes začala slavnostním poklepem základního kamene výstavba nových podzemních garáží. Jejím investorem je městská společnost Brněnské komunikace. Podzemní garáže mají stát zhruba čtvrt miliardy korun. Zástupci firmy to dnes sdělili novinářům. Garáže se budou stavět na místě, kde má v budoucnu vzniknout Janáčkovo kulturní centrum. Na financování koncertního sálu za zhruba půl miliardy ale zatím chybějí peníze.

Podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové má projekt koncertního sálu podporu současné brněnské koalice. "Doufejme, že nezůstane u garáží," uvedla Kučerová. Podle ní se o koncertním sálu uvažuje od roku 1956, kdy brněnská filharmonie vznikla. Soubor má přes 100 hudebníků a od té doby žije podle ní v provizoriu. Koncertuje v Besedním domě a Janáčkově divadle.
 
Náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno) dnes ČTK řekl, že na projektu koncertního sálu je třeba ještě "hodně pracovat. "Čeká nás hodně jednání s krajem, se státem, firmami. Město zjišťuje, jaké jsou možnosti čerpání peněz," uvedl Hollan. Koalice chce podle něj do voleb dospět s projektem do fáze vydaného stavebního povolení a zajištění financování. Podle něj bude nutné ještě mírně upravit zhruba deset let starý projekt.
 
Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) dnes zahájená výstavba garáží umožní uvolnit ulice v centru města a dá řidičům možnost "rozumným způsobem zaparkovat". V garážích bude místo pro 191 aut.
 
Nové podzemní parkoviště vznikne na místě nynější plochy pro venkovního parkování mezi ulicemi Veselá a Besední s vjezdem z Besední ulice. S výstavbou budou souviset omezení. První částí projektu jsou demoliční práce a hydrogeologický průzkum. Kapacita současného parkoviště bude po tuto dobu omezená na 75 míst.
 
Po ukončení průzkumu v červnu bude parkoviště kvůli výstavbě podzemního parkovacího domu zcela uzavřeno. V centru je však možné zaparkovat i jinde. "V době výstavby doporučujeme řidičům parkování vozidel na Kopečné ulici, v parkovacím domě Rozmarýn nebo lze také auto nechat v podzemním parkingu u Janáčkova divadla," uvedl generální ředitel Brněnských komunikací Luděk Borový.
 
Nový parkovací dům bude mít tři podzemní a jedno přízemní podlaží. Stavba parkovacího domu potrvá 25 měsíců. Zakázku získalo sdružení stavebních společností OHL ŽS, a.s., UNISTAV a.s., a STRABAG a.s.
 
zdroj: ČTK