Právě se nacházíte:

V Brně začal majáles

Vztyčením asi desetimetrové májky na brněnském náměstí Svobody začal včera měsíc studentských oslav - majáles. Vyvrcholí přesně za měsíc průvodem, volbou krále a hudebním festivalem. Ze stavění májky chtějí organizátoři udělat novou studentskou tradici. V příštích několika týdnech připravují brněnští vysokoškoláci také další zábavní a kulturní akce, zjistila ČTK od pořadatelů.

Vztyčení májky je gestem spolupráce studentů napříč univerzitami a středními školami. "Jde o jasný a všem viditelný symbol toho, že studenti nejsou jen pasivní shluk aktivistů, ale fungují opravdu jako jistý stav, který dokáže táhnout za jeden provaz," popsal v tiskové zprávě hlavní organizátor Tomáš Viktořík.

Májka stojí na místě, kde tradičně v adventu bývá vánoční strom. Právě odtud se 11. května vydá slavnostní majálesový průvod vstříc hudebnímu programu ve sportovním areálu Hněvkovského v Komárově. Účast potvrdily například kapely Horkýže Slíže, Iné Kafe, Nightwork, Mig 21, Monkey Business, Vypsaná Fixa a další stálice české a slovenské scény.

První studentská májka pochází ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, který spravuje Mendelova univerzita v Brně. Její studenti se podíleli na výběru stromu, přípravě a zdobení Májky, uvedla mluvčí školy Kateřina Brettschneiderová. Studenti májku dnes odpoledne přinesli z areálu Mendelovy školy v Zemědělské ulici.

Na přípravách majálesu spolupracuje většina brněnských vysokých škol. Uskuteční se však také jedna "konkurenční" akce. Jde o VUT Majáles připravovaný studenty brněnské techniky. Odehraje se 3. května v areálu kolejí Pod Palackého vrchem.

zdroj: ČTK