V brněnském babyboxu byla holčička, je 110. odloženým dítětem

Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně dnes někdo odložil holčičku. ČTK to řekl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Miminko je podle něj tři dny staré a úplně zdravé. Dostalo jméno Jana po sestřičce, která pro něj šla. Holčička je 110. dítětem odloženým v Česku do babyboxu.

Dítě někdo do speciální schránky vložil po 13:00. "Holčička byla zabalená v plenách a váží 2450 gramů," uvedl Hess.
 
Brněnský babybox začal fungovat v listopadu roku 2005. Jana je 15. dítětem, které do něj od té doby lidé odložili.
 
Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně odložit své zpravidla novorozené dítě. "Za deset let jejich existence se v nich našlo i s brněnskou Janičkou 110 dětí. Mezi nimi je 67 holčiček a 43 kluků. Holčička je letošním desátým odloženým dítětem," doplnil Hess.
 
Sedmašedesátiletý Hess má v plánu zřídit 80 vyhřívaných schránek na odložené děti. V Jihomoravském kraji je babybox například v Brně, Hodoníně a Vyškově. Chybí ve Znojmě, v Břeclavi nebo Blansku. O některé z nich už Hess v minulosti usiloval, avšak jeho snaha zatím ke zřízení schránky nevedla.
 
Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Mají ale i své odpůrce. Podle Výboru OSN pro práva dítěte odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.
 
zdroj: ČTK