Velikonoce oslaví Městské divadlo hudbou

Proslulé pěvecké hvězdy, věhlasní hudebníci, monumentální orchestr i vynikající pěvecký sbor – to vše dohromady vytváří jedinečný Velikonoční koncert, který pro diváky připravuje Městské divadlo Brno.

Velikonoční čas je půvabný v tom, jak bravurním způsobem dokáže propojit křesťanské i pohanské tradice skloubené v jednom případě se zmrtvýchvstáním Ježíše Krista a v případě druhém s bezstarostným vítáním jara. V rámci daného koncertu ten první, duchovní aspekt představuje Stabat Mater výtečného velšského skladatele Karla Jenkinse, jenž je také například autorem projektu Adiemus. Skladba z roku 2008 má dvě charakteristické polohy – klasickou a etnickou. Tu druhou budou na koncertu reprezentovat obzvláště zpěvačka Iva Bittová, která patří mezi globální autorské osobnosti avantgardní hudby a koncertuje po celém světě, a Ondřej Vaníček s magickou flétnou shakuhachi, v němž zájem o tento nástroj a celou jeho filozofii zažehla již ve studentských letech formou ozvěn jeho zvuku ve skladbách soudobých japonských skladatelů flétnistka Clara Nováková. Svým zpěvem program obohatí i mezinárodně uznávaná mezzosopranistka Markéta Cukrová, která je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby a pro svou neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století.

Dvě skladby Zdenka Merty Klaunovo jarní odpoledne a Over the Horizon (Concerto for Nine Fingers) patří z nastíněného úhlu pohledu spíše ke světským radostem či starým slovanským zvykům vyprovázení Morany a vítání její sestry Vesny. Obě kompozice vznikly v roce 2021 a uslyšíte je nejen v podání samotného autora, respektovaného skladatele, klavíristy a producenta hudebního divadla Zdenka Merty, ale také v provedení hvězdné dvanáctileté klavíristky, žákyně ZUŠ Ilji Hurníka v Praze Kláry Gibišové, která je držitelkou mnoha cen z dětských klavírních soutěží a byla hostem Pražského jara 2022, i nekonvenčního hobojisty Viléma Veverky, jenž patří k nejlepším evropským instrumentalistům, který nahrál a v českých premiérách provedl celou řadu náročných skladeb 2. poloviny 20. století.

V programu koncertu bude účinkovat také smíšený pěvecký sbor Ars Brunensis a početný orchestr Městského divadla Brno pod vedením zkušeného sbormistra a šéfdirigenta Dana Kalouska.

Slavnostní Velikonoční koncert, který režijně zaštiťuje Igor Ondříček, se uskuteční pouze ve dvou unikátních uvedeních, a to v pátek 7. dubna a v sobotu 8. dubna 2023 na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Vstupenky jsou již v prodeji na pokladnách MdB na Lidické ulici 16 nebo online na webu www.mdb.cz.

https://mdb.cz/