Vinaři z ČR získali 5 zlatých a 23 stříbrných medailí

Vinaři z České republiky získali na jedné z nejprestižnějších světových soutěžích - Vinalies Internationales v Paříži pět zlatých a 23 stříbrných medailí. V tiskové zprávě to dnes uvedl Vinařský fond. Organizátoři výsledky vyhlásili 6. března. 

Zlaté medaile v Paříži získal Tomáš Krist za Rulandské bílé, výběr z hroznů 2012 nebo Zámecké Vinařství Bzenec, s. r. o., za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2011. Mezi další oceněné patří Znovín Znojmo, a. s., Vinařství Čech, s. r. o., a Mikrosvín Mikulov, a. s. 

"Kromě úspěchů pro samotné vinaře vnímám pařížskou soutěž také jako první významnou mezinárodní příležitost k ohodnocení vín ročníku 2012. Podle velkého ohlasu z Paříže můžeme předpokládat, že se ani letos moravská a česká vína ve světě neztratí," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. 
    
Podle českého zástupce v hodnotitelské komisi Luboše Bárty je Vinalies Internationales jednou ze tří nejvyšších soutěží na světě. "Dnes Morava nebojuje jen s víny z Francie, Itálie nebo Španělska. Do hry vstupují nejen tradiční země s novými víny, ale vysokou kvalitu přinášejí i dosud z vinařského pohledu exotické země," uvedl Bárta. 
    
Nejlepší vína ze soutěže se na podzim opět objeví v publikaci 1000 Vins du Monde, kde se s nimi seznámí také milovníci nejlepších světových vín v zahraničí. 
 
zdroj: ČTK