Vinaři z Podluží otevřou v dubnu své sklepy turistům

V polovině dubna otevřou své sklepy turistům vinaři z Podluží. Festival otevřených sklepů se stěhuje do obcí Moravská Nová Ves, Prušánky, Hrušky a Nový Poddvorov na Břeclavsku a Hodonínsku. Zúčastní se jej 32 vinařů, řekli ČTK organizátoři jarní části festivalu.

Akce se uskuteční už podeváté, na Podluží bude podruhé. Do regionu se vrací po třech letech. "Sklepní uličky a samotné vinné sklepy se od první návštěvy festivalu v roce 2009 výrazně zkrášlily a podzemní části sklepů rozšířily," uvedl ředitel festivalu Juraj Flamik.

Podle něj festival ukáže malé a střední vinaře, protože v jižní části Slovácké vinařské podoblasti nesídlí žádná velká vinařská firma. "Všechny čtyři vinařské obce jsou na festivalu zastoupené velmi reprezentativně," dodal Flamik.

Nabídku vín doplní ukázky gastronomie. "Gastronomické lahůdky a snoubení jídla s vínem jsou naším stálým programovým záměrem. Moravská vína se prosazují i v gastronomii stále více a na festivalu tento trend nemůže chybět," uvedl Flamik.

Mezi stálé programy festivalu patří i seriál Ženy a vína, který se pod vedením Moravských vinařek uskuteční v Moravské Nové Vsi, ve sklepě Ivy Tomanové, jediné vinařky mezi festivalovými vinaři. Znalce vín potěší i setkání s vinařem a šlechtitelem Lubomírem Glosem, který nabídne jako zvláštní vinařský program degustaci málo známých odrůd.

zdroj: ČTK