Vondráčková dostala pokutu za nepovolený přístřešek na auto

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost zpěvačky Heleny Vondráčkové proti pokutě 10.000 korun od stavebního úřadu. Dostala ji za to, že si v roce 2009 u svého domu v Řitce u Prahy vybudovala přístřešek pro osobní auto bez stavebního povolení. Bránila se proti pokutě žalobou a následně i kasační stížností, avšak neuspěla. Sankce tak definitivně platí. ČTK to zjistila z úřední desky.

Pokutu Vondráčkové vyměřil v roce 2010 Městský úřad v Mníšku pod Brdy a potvrdil ji Krajský úřad Středočeského kraje. Poté zpěvačka podala žalobu, kterou loni zamítl Městský soud v Praze. Brojila hlavně proti výši pokuty, avšak soud rozhodl, že úředníci při uložení sankce nechybovali. Vyměřili ji na spodní hranici zákonného rozmezí.

Nejvyšší správní soud při projednávání stížnosti zjistil, že Vondráčková s úředníky spolupracovala a bezodkladně požádala o dodatečné povolení stavby, které také získala. Stavba nezpůsobila žádné škodlivé následky a šlo o první podobný přestupek. Na všechny polehčující okolnosti ale podle NSS úředníci brali ohled.
 
"Nejvyšší správní soud proto neshledal námitky stěžovatelky důvodnými a kasační stížnost zamítl," uvedla Dostálová.
 
Vondráčková a její manžel a manažer Martin Michal se na českou justici obracejí velmi často. Vedli zejména řadu sporů na ochranu osobnosti s bulvárním tiskem. Loni Vondráčková s Michalem prodali svoji uměleckou agenturu MM floridskému právníkovi. Vondráčková tak učinila první krok k tomu, aby v budoucnu mohla vést arbitráž s Českou republikou. Vondráčková a Michal jsou přesvědčeni, že je česká justice i policie poškodily ve sporech s vydavateli bulváru. Škody vyčíslili na 14,5 milionu Kč bez úroků.
 
zdroj: ČTK