Vyhlášení vítězů Ceny magazínu Musical-opereta za rok 2022

Festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal oblíbenou divadelní „třešničkou“ na konec sezóny a jeho jubilejní desátý ročník letos proběhl ve dnech 9. – 13. června 2023.

Kromě rozmanité palety pozoruhodných uměleckých počinů, kdy mohli diváci na obou scénách divadla v průběhu pěti dní zhlédnout hned devět různých hudebních inscenací a tři koncerty na Dvoraně, nechybělo ani tradiční vyhlášení výsledků letos již šestého ročníku oborových Cen magazínu Musical-opereta. Právě tímto slavnostním aktem byl v úterý 13. června 2023 před závěrečným představením festivalu, kterým se stal historický muzikál hostícího Městského divadla Brno Devět křížů, zakončen celý festival.

Z jeviště Hudební scény nejprve všechny přítomné přivítal šéfdramaturg festivalu Jan Šotkovský, dlouho ale nezůstal sám, neboť si k sobě přizval šéfredaktora magazínu Musical-opereta Vítězslava Sladkého a také vydavatelku zmíněného magazínu Janu Čedíkovou. V této sestavě pak za asistence Zuzany Holbeinové společně napjatým divákům prozradili vítěze jednotlivých kategorií za rok 2022.

V letošním ročníku se pořadatelé ankety navrátili k prvotnímu konceptu v rámci metodiky sbírání hlasů, kdy vítěze ve třech hlavních kategoriích určili sami diváci a čtenáři svým online hlasováním na internetovém portálu musical-opereta.cz. Do redakce tak tímto způsobem letos přišlo rekordních více než 6 500 platných hlasů pro herce, herečku a inscenaci roku 2022 a my máme obrovskou radost, že dvě ceny nakonec putovaly právě do Městského divadla Brno!

Jako Nejoblíbenější inscenace byl totiž vyhlášen původní autorský muzikál Devět křížů režiséra Petra Gazdíka, který autoři Robin Schenk, Petr Štěpán a Miroslav Ondra napsali speciálně pro Městské divadlo Brno. Všichni zmínění pánové si také cenu přišli převzít, načež Petr Štěpán a Robin Schenk následně ve svých rolích i odehráli samotné představení – podobně jako další oceněná. Nejoblíbenější herečkou totiž diváci zvolili Kristýnu Daňhelovou, která se zároveň stala i absolutní vítězkou ankety, když získala právě za ztvárnění role dívky Elišky v muzikálu Devět křížů 1 324 hlasů. V kategorii Nejoblíbenější herec pak zvítězil Roman Tomeš.

Výroční cenu Bard hudebního divadla si letos převzala operetní a muzikálová herečka a operní pěvkyně Ludmila Machytková, držitelka Ceny Thálie za rok 1997, jež se narodila v Brně, vystupovala v mnoha divadlech po celé republice, ale svůj profesní život spojila s Moravským divadlem Olomouc, kde byla následně v letech 2002–2009 dokonce šéfkou opery a operety. A nakonec v kategorii Mimořádný inscenační počin hudebního divadla byla volbou redakční rady Musical-opereta oceněna inscenace Producenti z ostravského Národního divadla moravskoslezského, jež jako svého zástupce vyslalo herce a dramaturga Tomáše Novotného, který v rámci děkovné řeči mimo jiné mile zavzpomínal na své divadelní začátky, jež jsou spojeny právě s Městským divadlem Brno, na jehož prknech tak po letech opět stanul. Všem oceněným gratulujeme!

Pořadí Cen magazínu Musical-opereta 2022

Nejoblíbenější muzikálová inscenace 2022:
1. Devět křížů (Městské divadlo Brno)
2. Fun Home (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
3. Producenti (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Nejoblíbenější muzikálová herečka 2022:
1. Kristýna Daňhelová (Devět křížů, Městské divadlo Brno)
2. Elis Ochmanová (Doktor Faust, Divadlo Na Maninách, Praha)
3. Zuzana Benešová (Slečna vdova, Jihočeské divadlo, České Budějovice)

Nejoblíbenější muzikálový herec 2022:
1. Roman Tomeš (Hedwig a její Angry Inch, Freedom Production, Praha)
2. Ondřej Studénka (Devět křížů, Městské divadlo Brno)
3. Jozef Hruškoci (Fun Home, Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

Bard hudebního divadla:
Ludmila Machytková

Mimořádný inscenační počin (Cena redakční rady Musical-opereta):
Producenti (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

https://mdb.cz/