Z bouličky na uzlině se vyklubala leukémie

V říjnu 2018 lékaři tehdy čtyřleté Lucince z Brna diagnostikovali onkologické onemocnění. Vážná nemoc zaskočila celou rodinu, všichni se v té době těšili z narození její sestry Moničky. Radost vystřídal smutek a strach z neznámého. Z bouličky, která se Lucince objevila na uzlině, se vyklubala leukémie. Ihned byla zahájena léčba chemoterapií na Klinice dětské onkologie v brněnské Fakultní nemocnici. V akutní fázi léčby, která trvá zhruba tři čtvrtě roku, rodiče malého pacienta zpravidla doprovází při hospitalizacích v nemocnici. Rodina se musela rozhodnout, jak celou situaci vyřešit. „Monička byla hodně malinká a kojená, potřebovala být mamince na blízku. Naštěstí mi v práci vyšli vstříc a čas v nemocnici jsem mohl trávit s Lucinkou já,“ vypráví tatínek Jiří, který pracuje jako projektový manažer. „V nemocnici jsem dělal, co mi řekli. Chtěl jsem pro Lucinku jen to nejlepší, neřešil jsem, co se děje kolem mě,“ odpovídá na otázku, jak vnímal nemocniční prostředí.

Onkologická léčba cíleně oslabuje imunitu, proto na doporučení lékařů přišla řada omezení. „Lucinka nesměla do kolektivu, cestovat městskou hromadnou dopravou, nosila roušku, doma jsme denně uklízeli dezinfekčními prostředky. Omezení se dotklo také stravy. Musela pít balenou vodu, kupovali jsme vakuované potraviny, nic se nesmělo znovu ohřívat. Ovoce a zeleninu mohla jen bez slupky, některé potraviny byly úplně zakázané,“ vysvětluje pan Jiří. 

Od loňského července má Lucinka volnější režim. Její léčba se posunula z aktivní fáze do udržovací. „Stále je na chemoterapii. Není jí však podávána nitrožilně, ale každý den v tabletkách. Také dostává i vitamíny a dvakrát týdně jí dáváme i antibiotika,“ pokračuje v popisu péče pan Jiří.  Před nemocí byla Lucinka aktivní, šikovná holčička, ráda trávila čas dětmi, ať už ve školce nebo na kroužcích angličtiny a plavání. Největší dopad na ni má právě odloučení od kamarádů. Pokud vše půjde podle plánu, její léčba bude ukončena v listopadu. Kvůli narušené imunitě však i po skončení léčby dětské pacienty trápí časté virózy. Návrat do běžného života bývá i z tohoto důvodu pozvolný.

Téměř od začátku léčby rodině finančně pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „V nemocnici za mnou přišla koordinátorka z Nadačního fondu dětské onkologie Krtek a doporučila nám pomoc Dobrých andělů. Vyplnili jsme žádost, nechali ji potvrdit lékařem a zaslali do nadace Dobrý anděl. Hned další měsíc nám přišel první příspěvek, který nám od té doby chodí pravidelně každý měsíc. Hradíme z nich hygienické a dezinfekční potřeby, velká část pokryla i náklady na nízkobakteriální stravu, kterou už nyní Lucinka nedodržuje tak striktně. Pořídili jsme i hračky a výtvarné potřeby pro zkrácení času v nemocnici a doma. Děkujeme lidem, kteří neváhají a rozhodnou se pomoci druhým,“ končí své vyprávění pan Jiří.

Pomáhejte i vy rodinám, ve kterých se objevila vážná nemoc!

Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz. Na e-mail vám budou zaslány údaje k zadání platby. Zvolíte libovolnou výši příspěvku, zadáte bankovní příkaz a následující měsíc můžete sledovat, komu vaše příspěvky pomáhají.