Za požár v paneláku si muž odpyká 8,5 roku, rozhodl Nejvyšší soud

Roman Pola si za způsobení požáru panelového domu v Praze-Miškovicích odpyká 8,5 roku ve vězení. Trest za obecné ohrožení potvrdil Nejvyšší soud (NS), když nedávno zamítl Polovo dovolání, zjistila dnes ČTK ze soudní databáze. Muž zapálil vstupní dveře bytu, ve kterém spala jeho bývalá družka se třemi dětmi. Dům museli evakuovat hasiči, oheň způsobil škodu přes pět milionů korun. 

Pola v dovolání tvrdil, že požár nezpůsobil úmyslně, a proto prý měl být uznán vinným pouze z nedbalostního obecného ohrožení. Bývalou přítelkyni údajně chtěl rozlitím benzínu jen postrašit, aby mu vydala věci, které nakoupil v době společného soužití. Nikomu prý nechtěl ublížit, benzín se vznítil kvůli jeho neopatrnosti. Zrovna totiž kouřil cigaretu. 
    
Podle NS však muž dobře věděl, co může benzín nalitý pod dveře bytu způsobit. "Obviněný byl srozuměn se zapříčiněním požáru, a tím způsobením obecného nebezpečí a vydáním lidí v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizího majetku v nebezpečí škody velkého rozsahu," stojí v usnesení NS. 
    
K právní kvalifikaci měl NS dílčí výhrady, nakonec ale nezasáhl. Nejspíš by to Polovi ještě přitížilo, což není přípustné, pokud dovolání podá pouze obhajoba, a nikoliv také státní zastupitelství. 
    
Požár vypukl v únoru 2012 krátce před 02:00. Pola byl opilý. Když dveře začaly dveře hořet, utekl z domu, aniž zavolal pomoc. Polovu někdejší družku a její tři syny zachránili hasiči z balkonu. Oheň jejich byt zcela zničil. 
    
Vyhořely také stoupačky v domě a všech 17 bytů zamořil kouř. V době vzniku požáru spalo v domě 41 lidí, záchranáři jich 25 ošetřili na místě, tři lidé skončili v nemocnici. 
 
zdroj: ČTK