Za smrt dítěte při porodu musí nemocnice rodičům zaplatit

Rodiče dítěte, které v roce 2007 zemřelo při porodu v trutnovské nemocnici, s konečnou platností vysoudili 480.000 korun jako náhradu škody. Nejvyšší soud (NS) nedávno bez veřejného jednání odmítl dovolání Oblastní nemocnice Trutnov a potvrdil tak rozhodnutí soudů v Trutnově a Hradci Králové.

Dítě zemřelo nedlouho po porodu kvůli nedostatku kyslíku. Soudy dospěly k závěru, že lékaři nedostatečně monitorovali plod. ČTK to dnes zjistila z usnesení v databázi Nejvyššího soudu.

Civilní žalobu na náhradu škody podali oba rodiče. Každému z nich Okresní soud v Trutnově přiznal 240.000 korun. Verdikt v roce 2009 potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Nejvyšší soud nyní nenašel žádný důvod k zásahu. Napadené rozhodnutí nemá podle senátu s předsedou Petrem Vojtkem zásadní právní význam.

Kvůli témuž porodu opakovaně stanul před trestním soudem senátor a lékař Pavel Trpák (ČSSD). Obžaloba mu původně vytýkala to, že nedostatečně sledoval průběh těžkého porodu. Krajský soud v Hradci Králové jej ale loni v prosinci zprostil obžaloby.

Předtím okresní soud Trpákovi opakovaně uložil podmíněný trest. Krajský soud nakonec dospěl k závěru, že Trpák sice nepostupoval zcela správně, ale neprokázala se příčinná souvislost mezi jeho jednáním a smrtí novorozence.

Porod se uskutečnil kolem půlnoci na 18. května 2007. Soudy v civilním procesu o náhradu škody dospěly k závěru, že lékaři zanedbali monitorování plodu. Sondy přikládali jen krátkodobě - údajně kvůli tomu, že rodičku trvalé monitorování plodu rozrušovalo. Kvůli tomu nemohli včas reagovat na příznaky hrozícího nedostatku kyslíku.

Také v Trpákově kauze znalci upozornili například na chyby ve zdravotní dokumentaci a na to, že lékaři nedostatečně sledovali srdeční odezvy plodu. Zároveň se ale shodli na tom, že porod koncem pánevním je vždy poměrně rizikový.

zdroj: ČTK