Za vraždu dívky z Jihlavy dostal Kisiov 25 a Zavřel 22 let vězení

Brněnský krajský soud za loňskou brutální vraždu 15leté dívky v Jihlavě dnes potrestal Michala Kisiova 25 a Tomáše Zavřela 22 roky vězení. Odpykat by si je měli v nápravném zařízení se zvýšenou ostrahou. Jakub Doležal, který dvojici pomáhal s odklízením těla zavražděné, dostal dva roky vězení za přečin nadržování. 

Soud dále rozhodl, že Kisiov se Zavřelem musí rodičům zavražděné dívky zaplatit odškodné v celkové výši 480 tisíc korun a jejímu bratrovi 175 tisíc korun. Původně požadovali rodiče vyšší odškodné, soud jim je ale nepřiznal. Odůvodnil to s tím, že rodiče se řádně o dceru nestarali, když nevěděli, co dělá po večerech. 
    
Státní zástupce Jiří Morava se proti verdiktu odvolal a případem se proto bude muset zabývat olomoucký vrchní soud. Nespokojený je zejména s nízkým trestem pro Doležala, jemuž navrhoval až okolo 15 let za mřížemi. ČTK po verdiktu řekl, že doufá, že dosáhne změny trestu právě v odvolacím řízení. 
    
Soud hned po vynesení rozsudku rozhodl o propuštění Doležala z vazby, a to z toho důvodu, že mu udělil trest nižší než čtyři roky vězení. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal, proto Doležal zůstává ve vazbě. Podal si však proti tomu stížnost. 
    
Dívku podle spisu Kisiov vyhodil loni 16. března nahou z okna svého bytu v jihlavské Havířské ulici, když mu údajně po pohlavním styku řekla, že nahlásí policii, že ji znásilnil. Dívka pád z jedenáctimetrové výšky přežila. Kisiov ji odvlekl zpět do bytu, kde ji podle žaloby se Zavřelem zavraždil. 
    
Kisiov a Zavřel, kterým bylo v době činu 19 let, odmítli vypovídat. Oba pouze uvedli, že je celá věc mrzí. O rok mladší Doležal tvrdí, že k vraždě dívky kamarády nepobízel a s úklidem těla jim pomohl jen proto, že z nich měl strach. Podle žalobce Jiřího Moravy mohl vraždě zabránit, což ale neučinil. Soud se s tím neztotožnil a uložil Doležalovi podstatně mírnější trest. 
    
Poté, co dívka přežila pád z okna, zavolal Kisiov Zavřelovi a Doležalovi a pozval je domů. Všichni tři mladíci byli silně opilí. Začali podle obžaloby přemýšlet, jak se dívky zbavit. Kisiov policii popsal, že ji nejprve škrtil rukama, pak ho vystřídal Zavřel. Ten pak prý Kisiovovi poradil, aby si vzal motorkářskou botu. Kisiov si ji obul a stál na dívčině hrudníku. 
    
Oběť i toto trýznění přežila. Pak ji Kisiov se Zavřelem škrtili kabelem od počítače. Nakonec dívku podle Kisiovovy výpovědi na polici uškrtil Zavřel textilním páskem. Tělo oběti tři mladíci zabalili do prostěradla a vhodili ho do kontejneru. Ostatky skončily na skládce, kde byly za pár dnů nalezeny. Z dívčina těla zbylo jen torzo; našlo se z něj asi 20 procent. 
    
"Co je zarážející, to je bezcitnost a otrlost dvou hlavních pachatelů," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Miloš Žďárský. Přitěžující skutečností bylo také to, že dívka před smrti trpěla dlouhé minuty, byla zcela bezbranná a navíc téměř v dětském věku. 
 
zdroj: ČTK