Za vraždu při krádeži dodávky potvrdil soud trest 18,5 roku

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Romana Hubeného, jenž při krádeži dodávky ve Velvarech na Kladensku přejel a usmrtil jejího majitele. Za vraždu si odpyká 18,5 roku ve vězení. "Nejvyšší soud zjistil, že byly zachovány všechny zásady spravedlivého procesu," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Petr Knötig.

Případ se stal loni na konci května na náměstí Krále Vladislava. Majitel auta zašel do obchodu, z něhož viděl, jak odemčený vůz někdo krade. Vyběhl ven a snažil se zloděje zastavit, ten ho podle spisu přejel při prudkém vyjíždění z parkovacího místa. Muž utrpěl vážná zranění, kterým podlehl i přes rychlou pomoc kolemjdoucích a záchranářů.
 
Trest Hubenému loni na podzim vyměřil Krajský soud v Praze, letos v březnu jej potvrdil Vrchní soud v Praze. V dovolání k Nejvyššímu soudu muž tvrdil, že neměl v úmyslu majitele dodávky usmrtit. Údajně jej při rozjíždění neviděl. Čin měl být podle něj posouzen jen jako loupež nebo krádež v souběhu s ublížením na zdraví.
 
Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelze odvolat. V úvahu připadá ústavní stížnost, muž by však musel argumentovat porušením svých základních práv.
 
Policisté bezprostředně po činu, který viděla řada svědků, začali s pátrací akcí, do níž se zapojil i vrtulník. Ukradený vůz našli mezi Novými a Starými Ouholicemi několik kilometrů od Velvar. Údajného pachatele policisté zadrželi tentýž den vpodvečer.
 
zdroj: ČTK