Začala plavební sezona na Brněnské přehradě, potrvá šest měsíců

Nové zvýhodněné tarify připravil pro letošní plavební sezonu Dopravní podnik města Brna, jehož lodě křižují přehradu na řece Svratce. Rozšířil se také počet turistických cílů, kde jízdenka přináší slevu na vstupném. Sezonu, jež potrvá šest měsíců, dnes zahájil nástup kapitánů, následovalo vytažení vlajky a defilé všech lodí. Slunečné počasí přilákalo stovky lidí, kteří využili příležitost k první projížďce. 

Takzvanou pojízdnou vstupenku mohli turisté dosud uplatnit na hradě Veveří a v brněnské zoo. "Od této sezony jsme se domluvili také s hradem Špilberk a s Permoniem v Oslavanech, návštěvníci s pojízdnou vstupenkou na všech místech zaplatí asi o 20 procent méně, než kdyby si kupovali jízdenku a vstupenku zvlášť," uvedl provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček. 
    
Do tarifu lodní dopravy přibyla narozeninová jízdenka. V den svých narozenin má návštěvník poloviční jízdné, děti dokonce cestují zdarma. Novinkou jsou též zvýhodněné zpáteční jízdenky na nejnavštěvovanější zastávky, což je Kozí horka a Sokolské koupaliště. 
    
Dopravní podnik modernizoval pokladny, slibuje proto rychlejší odbavení cestujících. "Do budoucna navíc počítáme s možností platby kartou za jízdné i přímo na lodi," řekl vedoucí lodní dopravy Martin Ecler. Na jednotlivých přístavištích jsou nové přechodové lávky. Na příští sezonu plánuje podnik bezbariérové úpravy přístaviště pod hradem Veveří a na Kozí horce. 
    
Tradice lodní dopravy na Brněnské přehradě sahá do roku 1946. Trasa mezi Bystrcí a Veverskou Bítýškou je dlouhá necelých deset kilometrů. Flotilu tvoří šest lodí na elektrický pohon. Vstup na přehradu zvažuje také soukromý dopravce s lodí na naftový pohon. V této sezoně však ještě nevypluje. 
 
zdroj: ČTK