Záchranáři našli v Moravě tělo posledního z pohřešovaných vodáků

Záchranáři dnes ráno našli tělo posledního z trojice vodáků, kteří se 1. května utopili v řece Moravě. Šestatřicetiletého muže policie identifikovala, pátrání tak skončilo, sdělila novinářům policejní mluvčí Kamila Haraštová. Už ve čtvrtek se podařilo nalézt těla mužovy šestileté dcery a osmadvacetiletého kamaráda. 

Dnešní pátrání začalo brzy ráno, hasiči a policisté na člunech prohledávali hladinu i břehy. "Tělo muže se zachytilo o kmen asi dva kilometry od nálezu prvního utonulého," uvedla Haraštová. Místo nálezu je v katastru obce Petrov. Celé více než týdenní pátrání komplikoval silný průtok vody, podmínky se zlepšily ve čtvrtek. 

Otec s dcerou a dospělým kamarádem se na prvního máje vydali na výlet loďkou ze Strážnice do Rohatce. Do cíle však nedopluli. Večer po nich začali pátrat policisté. Opuštěnou loďku našli u přírodní památky Osypané břehy nedaleko Strážnice. Na mělčině několik stovek metrů před soutokem s Veličkou bylo tělo prvního muže. O půl kilometru dále pak záchranáři objevili tělo dívky. 
    
Pátrání sice skončilo, policisté se případem budou zabývat i nadále. Zatím nic nenasvědčuje cizímu zavinění. Přesnou příčinu neštěstí policie ale pravděpodobně nezjistí. "Možností je několik, bohužel nemáme přímého svědka," uvedla Haraštová. 
    
Policie v uplynulých dnech důrazně varovala výletníky a rybáře, aby v zájmu ochrany života a zdraví nesplouvali řeku Moravu na Hodonínsku. Voda je v této části roku podle zkušených vodáků chladná a kalná, člověk v ní rychle prochladne. Břehy jsou bahnité a vylézt ze silného proudu je obtížné. 
    
Po člověku, jenž se možná utopil, pátrají také policisté na Znojemsku. V noci na sobotu 4. května zmizel u Vranovské přehrady osmadvacetiletý rekreant z Prahy. Naposledy jej viděli v restauraci u obce Bítov, pak se šel projít a od té doby o sobě nepodal zprávu. "Pátráme na souši i ve vodě," uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. 
    
Letos při nehodách na českých řekách zemřeli nejméně dva další lidé. Koncem dubna se lékařům nepodařilo zachránit život muži ze skupiny lidí na raftu, který se převrhl v řece Kamenici v Zlaté Olešnici - Návarově na Jablonecku. Na stejném místě zahynul jeden vodák již loni v březnu. O posledním dubnovém víkendu pak zemřel i osmačtyřicetiletý muž, který se převrátil s kanoí na rozvodněné Úpě pod Viktorčiným splavem v Ratibořicích na Náchodsku. 
    
K nejtragičtějším případům z posledních let patří neštěstí z června 2011. Tehdy se na jezu v Olomouci utopila učitelka z Nového Jičína, třináctiletý žák ze sedmé třídy i instruktor ze školního výletu na raftech. Chlapec skočil o přestávce z břehu do řeky, ve snaze jej zachránit se za ním vrhla učitelka i instruktor. Učitelce a chlapci již nebylo pomoci, instruktor zemřel později v nemocnici. Nebezpečný jez, na kterém v roce 2011 zahynuli celkem čtyři lidé, se loni dočkal zabezpečení. 
 
zdroj: ČTK