Záchranáři se zaměří na prevenci dětských úrazů

Na hrozící úrazy o letních prázdninách upozorní brněnské školáky zábavná akce Dětský den Krtka s Hrochem. S podtitulem Prázdniny bez úrazu se uskuteční v neděli od 14:00 na fotbalovém hřišti SK Tuřany v Brně. Akce má přispět k prevenci úrazů, kterých v letních měsících u dětí přibývá. Novinářům to dnes řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JmK) Barbora Zuchová.

"Statistiky dětské úrazovosti v Jihomoravském kraji jsou alarmující. Zejména o prázdninách dochází u dětí k velkému počtu poranění," řekla Zuchová. Počet poranění u dětí během letních prázdin byl během posledních pěti let nejvyšší v roce 2010. Celkem tehdy během července a srpna lékaři ošetřili 143 dětí ve věku do patnácti let. V loňském roce celkový počet poranění klesl na 115. Přibylo však výrazně případů popálení. Celkem jej během prázdnin utrpělo 40 procent všech ošetřených dětských pacientů.

"K odstrašujícímu případu došlo, když jedenáctileté děti soutěžily ve vaření polévek. Jedna z dívek se opařila vařící vodou a způsobila si popáleniny na 20 procentech těla. Naskýtá se i otázka, zda je od rodičů a pedagogů vhodné podobné soutěže pořádat," doplnila k tomu Zuchová.
 
Pořadatelé na akci děti i jejich rodiče zábavnou formou poučí, jak předcházet nebezpečným úrazům. Na dětský den bude vstup volný.
 
zdroj: ČTK