Zákaz rozdělávání ohňů kvůli suchu

Na jihu Moravy platí ode dneška kvůli suchu zákaz rozdělávání otevřených ohňů v krajině. V uplynulých dnech museli hasiči vyjíždět k desítkám požárů. Většina z nich vznikla při neopatrném vypalování trávy. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Zákaz vydal na doporučení hasičů jihomoravský hejtman Michal Hašek. Platí do odvolání. Za jeho porušení hrozí pokuty.

Hejtman vyhlásil dobu tzv. zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Každé porušení zákazu rozdělávání ohňů bude posuzováno jako přestupek a správní delikt, uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

Přestupek, tedy méně závažný prohřešek, může být potrestán na místě pokutou do tisíce korun. V závažnějším případě může skončit celá věc ve správním řízení pokutou až 25.000 korun.

Postih hrozí nejen za rozdělávání otevřeného ohně, ale i jednání, které může vést ke vzniku požáru. Je jím například kouření na místech, kde je zvýšené riziko vzniku požáru, dále odhazování nedopalků cigaret, doutnajících předmětů nebo odpalování zábavné pyrotechniky v těchto lokalitách.

Dosud sice žádný z požárů trávy neskončil tragicky, tedy úmrtím či zraněním, nebo velkou škodou. Těchto zásahů ale měli již hasiči na jihu Moravy desítky.

zdroj: ČTK