Zakázku MPSV na systém výplaty dávek ÚOHS dál prošetřuje

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dál prošetřuje zakázku ministerstva práce ohledně nového systému výplaty sociálních dávek. Tendr a stížnost hrají roli v nynějším policejním obvinění odvolaného náměstka MPSV Vladimíra Šišky. Kriminalisté Šišku spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení, firmě OKsystem prý nabídli přidělení jiné, nejméně stomilionové zakázky právě za stažení stížnosti u antimonopolního úřadu.

Firma ale svou stížnost nestáhla. "ÚOHS neobdržel žádný požadavek společnosti OKsystem na zpětvzetí návrhu. Další podrobnosti k případu nelze v průběhu správního řízení sdělit," řekl dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Na tendr si stěžovaly v minulosti KDU-ČSL, společnost Student agency a také firma OKsystem.

Firma OKsystem po léta pro MPSV zajišťovala informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti za stovky milionů ročně. Od letoška má ale ministerstvo jiné dodavatele, vzalo je bez výběrového řízení, protože použilo starší rámcovou smlouvu a uzavřelo k ní dodatky. Kvůli údajně nezákonnému postupu ministerstva práce při zakázce si proto společnost OKsystem stěžovala u ÚOHS. A Šiška nyní čelí obvinění z toho, že se pokoušel společnost přimět ke stažení stížnosti tím, že jí nabídl jinou lukrativní zakázku.
 
OKsystem si na tendr u ÚOHS stěžovala koncem května. ÚOHS kromě MPSV podezřívá z porušení zákona i ministerstvo vnitra, které v tendru figuruje jako centrální zadavatel. Řízení zahájené na návrh OKsystem ÚOHS posléze spojil do jednoho s řízením, které vedl na podnět Student agency.
 
Tendr napadala v minulosti i KDU-ČSL, prostřednictvím svého místopředsedy Pavla Bartoška. Podle Rafaje ale politická strana nemůže sama podnikat, není proto oprávněna podávat návrh na zahájení správního řízení.
 
Šišku společně s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem policie viní z podplácení. V případě odsouzení jim hrozí až šestileté vězení. Poté, co soud poslal ve středu Šišku do vazby, oznámil svou rezignaci k 31. říjnu ministr práce sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
 
zdroj: ČTK