Zážitky akčně i bezpečně

Pobyt na horách a cestování obecně je nejlépe stráveným časem pro mnohého z vás. Ne každý si však troufá podniknout vysokohorskou túru nebo větší akci na vlastní pěst a ne každý si může nebo chce najmout vůdce či průvodce, případně vyrazit s cestovní kanceláří. K tomu, abyste si své oblíbené aktivity v terénu užili naplno a na svých cestách maximálně předešlí potížím a uměli je řešit, je určité minimum znalostí a zkušeností vždy třeba. 

A právě k tomuto cíli směřuje v Čechách ojedinělý vzdělávací projekt občanského sdružení Český alpský klub, určený pro laickou veřejnost a horské začátečníky. V plánu má prostřednictvím teoretických přednášek a praktických kurzů v terénu předávat zkušenosti nezbytné pro plánování a bezpečnou realizaci sportovních aktivit v horách a při cestování vůbec.
 
Mezi témata letošního roku patřila a budou patřit například cestovní medicína, zajištěné cesty, orientace, meteorologie, děti v horách, zdravotní rizika exotických končin, pohyb v extrémních podmínkách, cykloturistika, skialpinismus, pohyb na sněžnicích a další. Zabýváme se problematikou související s provozováním horských sportů s dětmi a privilegované postavení získalo horské kolo v samostatném projektu Bike školy. Nicméně nejoblíbenějšími vzdělávacímí programy v létě na horách bývají kurzy pohybu po zajištěných cestách a kurzy pohybu po ledovci.
 
Zodpovědné chování každého návštěvníka přírody je důležité nejen pro aktéry samotné, ale také pro ostatní vyznavače outdoorových sportů, protože každá nehoda či incident vrhá špatné světlo na naši činnost jako takovou, a je vodou na mlýn organizacím a jednotlivcům prosazujícím všemožná plošná omezení a zákazy. Zkusme jim tedy společně nedat šanci.
 
Plán letních kurzů je už v běhu, informace k akcím Českého alpského klubu a termíny s podrobnými informacemi najdete na www.alpklub.cz.