Ze zaměstnankyně podnikatelkou, aneb jak se nebát a opustit jistoty

V rámci mezinárodní konference Equal Pay Day, na které letos vystoupí dohromady 80 osobností, máme možnost vidět mnoho úžasných žen, které inspirují další ženy. Především svým příběhem, ochotou zkusit něco nového nebo se v rámci mentoringu dělí o momenty, kdy se jim něco nepodařilo. To vše posouvá dále ženy, kterým jejich kariéra nebo podnikání nejsou lhostejné. 27. a 28. března 2020 v Clarion Congress Hotelu Prague, tak můžete zažít něco výjimečného. Na konferenci se představují především ženy, ale muži jsou vítáni. Bez mužů a jejich ochoty podívat se na byznys ženskou perspektivou by to nešlo.

Jednou z mentorek konference je i Soňa Husáková. Jsou to téměř tři roky, co franšízantka pobočky OK POINT v Brně, opustila jistotu zaměstnání. Krok do neznáma neudělala sama, ale společně s manželem Radkem. Vlastně to byl on, kdo dal impuls společnému podnikání. Po 13 letech v korporátním prostředí v nadnárodní společnosti cítil, že už dosáhl vrcholu a nemá se kam dál posouvat. Soňa tehdy pracovala na Katastrálním úřadě v Brně jako právnička, kam nastoupila po rodičovské. Společně se začali bavit o podnikání, ideálně takovém, kde by propojili obory, v nichž mají dosavadní praxi jako právnička a ekonom. Příležitost se jim naskytla v podobě franšízového konceptu OK POINT, který propojuje finanční, bankovní a realitní služby pod jednou střechou. 

Letos budete 28. března jednou z mentorek na Equal Pay Day s tématem ze zaměstnankyně podnikatelkou, aneb jak se nebát a opustit jistoty. Jak těžké bylo pro vás ty jistoty opustit? 

Jsem typickým příkladem kariérní změny po mateřské. Do podnikání jsem vstoupila z korporátního prostředí a s malými dětmi. Ale všechny předchozí činnosti mne na podnikání připravily, aniž bych to tušila. Na jednu stranu vstup do podnikání byl lehký, protože jsem si vybrala obor, který mne bavil – reality. Na druhou stranu těžké, protože já i manžel jsme během několika měsíců ztratili jistotu pravidelného výdělku. 

Vy jste se stali franšízanty, proč právě tento model? 

Když jsme uvažovali o podnikání, rozhodli jsme se pro franšízový model. Je to bezpečnější cesta, ale samozřejmě určité riziko je tam vždy. Jedná se o podnikání jako každé jiné, které vyžaduje klasické povinnosti jako například investice, řešení fixních nákladů a tak dále. Není to balíček, který by nám někdo dal, a tím by byl úspěch zaručen. Jako v jiném podnikání jde především o odhodlanost jedince, jeho zapálení a jak se dokáže uplatnit. A to s manželem máme. 

Vy jste byla nejprve zaměstnaná a až poté se pustila do vlastního podnikání. V čem podle vás má tento postup výhody? 

Pro mě konkrétně tento postup skvěle funguje. Vybrala jsem si pro podnikání obor realit, předtím jsem pracovala jako právnička na Katastru nemovitostí, takže i když jsem to tehdy ještě nevěděla, nabírala jsem spoustu znalostí a zkušeností, které nyní mohu efektivně zhodnotit. Myslím si, že bez těchto zkušeností by pro mě bylo vše náročnější a musela bych se oborově mnohé doučit. Je výhodou zvolit si podnikání v oboru, který člověk zná, protože díky tomu vidí řadu praktických souvislostí. Mimochodem Broker Cosnsulting si v loňském roce na toto téma dělal průzkum a podle něj podobnou změnu jako jsme udělali my s Radkem, zvažuje 41 procent současných zaměstnanců. To už je opravdu velké číslo. Uváděli i stejné důvody pro vstup do podnikání: potřebu nezávislosti a větší svobody.

Realitní a finanční obor není pro ženy úplně typickým, jak to vidíte vy? 

Mám radost, že v oblasti realit a financí se vyskytuje řada žen. Co se týče sebevědomí, tak když žena využije zázemí franšízy, má o to menší strach udělat první krok, protože ví, že má někoho za zády, kdo dokáže v případě nutnosti pomoci a asistovat – silného franšízora. Následují nejdříve malé a postupně čím dál tím větší kroky a s nimi také úspěchy. Sebevědomí pozvolna stoupá, což my ženy potřebujeme, protože jej máme stále velmi malé. To roste v podnikatelském sektoru mnohem více než v zaměstnaneckém poměru, protože za sebou žena zanechává viditelné výsledky své činnosti.

Jaké je to každý den pracovat s manželem?

Jako všechno má i společné podnikání své plusy a mínusy. Podle mne nejdůležitější věcí je, že máme společnou zkušenost, která nám dává prostor pro vzájemné pochopení a toleranci. 

Proč se žena po rodičovské dovolené často nechce vrátit zpátky do zaměstnání?

Mateřská a rodičovská dovolená jsou vlastně takový trénink na správný management. Žena má zároveň příležitost se zamyslet a určitým způsobem si přenastavit priority. Často se stává, že se v rámci pracovního procesu neměla čas věnovat sama sobě a nyní v nové fázi života přemýšlí o tom, co ji vlastně baví. Nakonec se rozhodne, že se začne realizovat sama a podle svého. 

Co byste doporučila ženám, které zvažují, že se pustí do podnikání, ale dosud si nejsou jisté?

Uvědomit si své silné stránky, najít svoji vášeň, dát tyto dvě věci dohromady a nebát se jít do toho! Ráda si na toto téma popovídám se všemi ženami na 11. ročníku Equal Pay Day v Praze v Clarion Hotelu 28. března. 

www.equalpayday.cz