Zelení v Brně chtějí novelizací zpřísnit vyhlášku o hazardu

Strana zelených chce v Brně zpřísnit městskou vyhlášku o hazardu. Důvodem je podle brněnských zastupitelů za zelené porušování současné vyhlášky, která zakazuje provoz hracích automatů v zařízeních v době od 7:00 do 14:00. Novelizace by přinesla ve stavenou dobu zákaz pro provoz podniku, a nikoliv pouze pro přístroje. Kromě toho čtyři městské části požadují zákaz kasin na svém území, řekla dnes novinářům starostka Nového Lískovce a zastupitelka Jana Drápalová (SZ). Zelení dnes podají návrh na novelu vyhlášky radním a budou požadovat projednání před volbami na říjnovém zastupitelstvu.

"Oslovila jsem městské části začátkem září s návrhem projednat změnu formulace vyhlášky, aby se zákaz provozu netýkal pouze terminálů, ale celého podniku. Mají 30 dnů na vyjádření, což se stihne ještě před zasedáním zastupitelstva," uvedla Drápalová. Podle ní by bylo odsunutí projednání novely zbytečným průtahem. "Názor, že by se věc měla nechat až na nové zastupitelstvo, je účelovou obstrukcí," dodala Drápalová.
 
Součástí návrhu zelených je také požadavek městských částí Bystrc, Vinohrady, Jundrov a Nový Lískovec na zakotvení zákazu provozu kasin na jejich území.
 
O zpřísnění vyhlášky se snaží i aktivisté v čele s odpůrcem hazardu a lídrem Žít Brno Matějem Hollanem. Hnutí chce dosáhnout úplného zákazu automatů ve městě. Než však ministerstvo financí odebere licenci hernám, které nemají na provoz přístrojů povolení, chtějí aktivisté podniky uzavřít v době školní výuky.
 
Provozovatelé se vymlouvají na to, že jim provoz automatů povoluje ministerstvo financí. Města zase mohou díky rozhodnutí Ústavního soudu provoz regulovat. Než ministerstvo financí kvůli časové prodlevě odebere licenci k provozu všem podnikům, může hazard omezit právě vyhláška.
 
Více než 20 městských částí zakázalo hazard úplně. Dále v Brně platí vyhláška, která omezuje provoz přístrojů od 7:00 do 14:00. Městská policie se však opakovaně setkává s porušováním. "Měsíčně provádíme asi 200 kontrol ve zhruba stovce heren. Více než desítka má stále stejná pochybení," řekl ČTK mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Strážníci mohou na místě udělit pokutu 1000 korun, ve správním řízení hrozí obsluze pokuta 30.000 korun.
 
Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry udělalo město maximum pro to, aby hazard omezilo. "Herny z Brna postupně mizí," uvedl Žára. Ještě loni bylo ve městě 300 heren se zhruba 3000 přístroji, pro letošní rok magistrát počítá s 30 provozovnami a 300 automaty.
 
zdroj: ČTK