Žena z Vyškovska vymyslela přírodní léčivý doplněk, půjde na trh

Petra Kovářová z Brankovic na Vyškovsku vymyslela léčivý přírodní přípravek, který by mohl pomoci lidem s nervově-svalovým onemocněním, přesně s nemocí motorického neuronu. První balení přípravku Vittalicci se na trhu objeví zřejmě v červnu. Přípravek už podle Kovářové pomohl Miroslavu Centekovi z Olomoucka. Průběh jeho nemoci se zpomalil díky látce vyrobené z kozího kolostra, arganového oleje a ovsa, řekla ČTK. Podle farmaceutického odborníka Jana Šotoly může přípravek pomoci i proti roztroušené skleróze.

Nemoc motorického neuronu je nervovo-svalové onemocnění. "Napadá svalstvo a degeneruje ho. Člověk po čase ochrne a skončí jako ležící pacient a po několika měsících nebo letech umírá. Verdikt lékařů bývá dva až čtyři roky života," uvedla Kovářová, která se dlouhodobě věnuje bylinkám a léčitelství.
 
S Centekem se seznámila náhodou přes kolegyni. "Do té doby jsem nevěděla, co nemoc motorického neuronu je. Nikde ve světě na ni neexistuje lék, a proto mě napadla kombinace složek, která by Miroslavovi mohla pomoct," řekla.
 
"Nápad Petry Kovářové mi pomohl. Složky užívám dodnes. Tlumí bolest a křeče víc než léky, které mi doporučili lékaři," řekl ČTK Centek, jenž se o nemoci dozvěděl více než před rokem. Ačkoli by měl už nyní mít velké pohybové problémy, stále je aktivním člověkem.
 
"Potravinový výrobek jsem si nechala patentovat a v červnu bude k dostání na trhu i pro ostatní nemocné, kterým pomůže," uvedla Kovářová.
 
"Veřejnosprávní řízení u přihlášky ochranné známky skončilo kladně. Zákonná lhůta pro případné podání námitek skončí v červenci," uvedl na dotaz ČTK patentový zástupce Kovářové Václav Müller. Balení stojí okolo čtyř tisíc korun. Kovářová se však bude snažit o to, aby přípravek proplácely pojišťovny.
 
Přípravek by mohl mít účinek i proti dalším nemocem. "Z výsledků pokusů vyplývá, že povzbuzuje činnost několika druhů základních buněk v mozku proti demyelinizačním chorobám. Nejčastější je takzvaná roztroušená skleróza. Vše je ale otázkou dalšího výzkumu," dodal farmaceutický vědec a konzultant vývoje přípravku Vittalicci Jan Šotola.
 
zdroj: ČTK