Znojmo nechá opravit byty s pečovatelskou službou

Znojmo nechá opravit byty s pečovatelskou službou, které slouží seniorům. Za nové střechy, plynové karmy, zateplení či okna dá město více než 15 milionů korun. Opravy se týkají bytů ve třech domech, informovala ČTK mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Byty jsou podle ní zastaralé a opravu potřebují. Ve Znojmě od konce června funguje opravený Domov pro seniory, přibyl tu nový pavilon s 99 místy. Přesto poptávka bydlení pro seniory v regionu převyšuje nabídku. 

V domech, kde jsou byty s pečovatelskou službou, mají lidé k dispozici pečovatelky. Pomáhají jim s obstaráním běžných denních potřeb. Radnice nyní začala výměnou střechy na domě ve Vančurově ulici za zhruba půl milionu korun. "Dosud se opravily čtyři bytové jednotky, které slouží svým obyvatelům už desítky let a rekonstrukci nutně potřebují. Postupně dojde na všechny byty," uvedla Pastrňáková. Na opravy radnice žádá o dotace z Operačního programu Životní prostředí. 
    
Domovy pro seniory a byty s pečovatelskou službou vznikají v posledních letech po celé jižní Moravě. Snahou kraje ale podle radního zodpovědného za sociální péči Marka Šlapala (ČSSD) je, aby lidé častěji zůstávali doma a docházela k nim pečovatelka jen na část dne. "Pro seniory je to méně stresující a oboustranně výhodné, když zůstanou v domácím prostředí. Proto se do budoucna zaměříme na tyto služby více," řekl už dříve Šlapal. Přesto podle plánů kraje vzniknou na jihu Moravy další stovky míst v domovech pro seniory. 
 
zdroj: ČTK