Na Pernštejně připomínají jeho někdejší požár jen staré fotky

Pouze výstava fotografií připomíná na Pernštejně, jednom z nejznámějších moravských hradů, že jeho sýpku a čtvrtou bránu zachvátil před deseti lety požár. Oba objekty nechali památkáři za 59 milionů korun obnovit. Dnes už si na tuto událost vzpomene jen hrstka příchozích, řekl dnes ČTK kastelán Pernštejna Zdeněk Jakub Škrabal. Hrad ročně navštíví 80.000 lidí. 

Požár 15. dubna 2005 vznikl samovznícením nátěrových hmot v historické hradní sýpce. Dělníci v ní opravovali podlahy. Oheň likvidovalo 20 hasičských jednotek. Šlo o jeden z největších požárů, který kdy zachvátil české a moravské památky. 
    
Sýpka sloužila jako depozitář a shořelo v ní asi 700 historických předmětů. Zásah byl mimořádně obtížný; hasiči dopravovali vodu k hašení až ze vzdálenosti tří kilometrů. 
    
"Opravu jsme spojili s rekonstrukcí sýpky i brány. Sýpka nyní slouží jako výstavní a společenský sál. Od května v ní bude prezentována zbrojnice," uvedl kastelán. Do sýpky má vstup každý návštěvník, který si zaplatí některou ze čtyř prohlídkových tras na hradě. Nejlevnější je vstupenka na nádvoří za 50 korun. 
    
Jedna z nejstarších moravských pověstí vypráví o tom, že sv. Metoděj nedaleko hradu kdysi zarazil do země svoji hůl z tisu. Z ní pak vyrostl strom a jeho osud je podle legend spojen s osudem hradu. Před požárem se jedna z jeho větví zlomila. "Nyní je naštěstí strom zcela v pořádku, tak doufáme, že nás již žádné pohromy jako někdejší požár nečekají," řekl kastelán. 
    
Událost na Pernštejně vyvolala mezi odborníky diskusi o tom, nakolik jsou památky v ČR chráněny před požárem. Na mnoha z nich se pak začala budovat protipožární opatření. Nové expozice již mají protipožární hlásiče. Nescházejí ani na Pernštejně.
 
zdroj: ČTK