Obliba lodiček na Vranově klesá, v nabídce jsou šlapadla

Na kanoích či na pramicích už se lidem na Vranovské přehradě příliš jezdit nechce, přivítají raději pohodlí šlapadla nebo dokonce elektrolodě. Ti akčnější mohou už 17 let absolvovat na Novomlýnských nádržích kurz windsurfingu, odvážnější i kiteboardingu, vyplývá z ankety ČTK.

"Po loňské sezoně jsme prodali všechny kanoe i pramice, zájem o ně byl čím dál menší. Nechali jsme si jen tři v nejlepším stavu, místo toho jsme nakoupili šlapadla. Měli jsme tři, teď jich máme 12," řekl Marek Mucha z Campu Bítov, který leží u Vranovské přehrady. Hodina na nich stojí 80 korun a vejde se na ně zpravidla rodina s dětmi, protože jsou tří- až čtyřmístná. Trend ústupu loděk potvrzuje i zkušenost z Nových Mlýnů. V autokempu Merkur jsou dvě půjčovny šlapadel, loďky jsou prakticky pryč.
 
Pokud se nikomu nechce na vodě vyvíjet už žádnou fyzickou aktivitu, má na Vranově šanci půjčit si elektroloď. Hned vedle Campu Bítov má nabídku chata Omicron, která půjčuje tři druhy lodí, za něž se platí za hodinu od 270 do 810 korun. "Její rychlost je sedm kilometrů za hodinu a krásně se s ní dá přehrada projet," uvedl Mucha. "Původně jsme je chtěli půjčovat my. Ale jako konkurenci tuto půjčovnu nevnímáme," doplnil Mucha.
 
Naopak pro ty, kteří chtějí mít akční dovolenou plnou pohybu, slouží již sedmnáctým rokem kurzy windsurfingu a kiteboardingu na Novomlýnských nádržích. "Zájem je už léta stejný, možná velmi mírně roste," řekl provozovatel školy a půjčovny F4 Aleš Kaczur. V letní sezoně si zaplatí jeho služby na Nových Mlýnech zhruba tisícovka zájemců, kterým může poskytnout kurzy se čtyřmi stupni pokročilosti.
 
"Někteří lidé k nám jezdí celou dobu, co fungujeme, rádi se vracejí. Vybavení totiž stojí 50.000 korun, zatímco u nás si zaplatí týdenní kurz, který je stojí 4000 korun, a vybavení jim půjčíme. Pro ty, kteří si to chtějí zkusit i na moři, máme půjčovnu v Chorvatsku. A mimo týdenní kurzy děláme i jednodenní," řekl Kaczur.
 
Přestože kiteboarding je v poslední době moderní a oblíbený, jde na rozdíl od windsurfingu spíše o adrenalinový sport, takže více lidí dává přednost druhému sportu. "Navíc v Česku nejsou příliš podmínky, je potřeba stabilní vítr. Jak přestane foukat, je člověk ve vodě," vysvětlil Kaczur. Při kiteboardingu jede člověk na úzkém prkně a je tažený takzvaným drakem.
 
Obě přehrady, Vranovská i Novomlýnská, jsou také rájem pro rybáře. "Do kempu nám jich jezdí hodně. Přímo na recepci vydáváme povolenky a mimo letní prázdniny je tu až polovina hostů rybáři, přes léto zhruba třetina. Jsme vyhlášený rybářský revír," uvedl Mucha. Stejně tak obležené rybáři bývají i Novomlýnské nádrže.
 
zdroj: ČTK