Odborníci: Roste počet mladých lidí trpících anorexií a bulumií

Lékaři z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno upozorňují na zvyšující se počet mladých lidí, kteří trpí mentální anorexií a bulimií. Nemoci týkající se poruch příjmu potravy z 95 procent postihují ženy, často i nezletilé dívky. Některé mohou být v ohrožení života, řekla dnes na tiskové konferenci lékařka Miroslava Navrátilová. Podle ní je při poruše příjmu potravy nutné řešit nejen fyzický, ale i psychický stav pacienta. 

"S případy anorexie a bulimie se setkáváme častěji a častěji. I když přesný počet lze těžko stanovit, ukazuje se, že je to rozšířenější problém, než si lidé myslí," uvedl přednosta Psychiatrické kliniky FNB Tomáš Kašpárek. Podle něj u pacientů vznikají nejprve psychické obtíže, které vedou k poruchám příjmu potravy. Sami si to ale nepřipouštějí. 
    
Situace pak často vede k rozvratu vnitřního prostředí a takzvanému autokanibalismu. "Mentální anorektičky spotřebovávají své tělo zevnitř. Mají snížený přívod výživy, hladoví a postupně se dostavují problémy," sdělila Navrátilová. Mezi ně patří například ztráta menstruace, bolest kostí a kloubů, poruchy paměti, nízký tlak nebo špatná činnost srdce, což může vést až k úmrtí. To nastává zhruba u pěti procent anorektiček. 
    
Zatímco anorektičky si udržují nízkou váhu a omezují se v příjmu potravy, bulimičky se přejídají a následně zvrací. "Obě nemoci spolu souvisejí a čím dál častěji se týkají mladistvých a nezletilých dívek. Často o nich ani nemusíme vědět, protože problémy se svojí postavou má dnes snad každá druhá. A zatímco anorektičku lze rozpoznat díky tomu, že je kost a kůže, bulimička může mít i nadváhu," dodala Navrátová. 
    
Spouštěčem může být jedna nejapná poznámka od okolí k postavě. Příkladem je čtyřiadvacetiletá Barbora. "V 17 letech jsem po Vánocích hodně přibrala, a to jsem už dřív slýchávala, že bych se sebou měla něco dělat. Na svých 183 centimetrů jsem vážila víc než 80 kilo a chtěla jsem hrozně zhubnout. Pak už jsem se dostala do stadia, kdy hubnutí nešlo zastavit a vážila jsem něco přes 50 kilo," popsala Barbora. I když se vyhnula hospitalizaci, pomohli jí až odborníci z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. 
    
"Zabýváme se jak psychickou, tak fyzickou stránkou pacienta. Pokud není v pořádku tělo, nezlepší se psychika, pokud není dobrá psychika, pacient se neuzdraví," vysvětlil přednosta Kašpárek. 
    
Souhra psychoterapie i somatické péče se osvědčila u pacientky z Čech, jež se dostala právě do Brna. "Dceři je 24 let a s anorexií se léčí od 16, kdy jí spolužačky řekly, že je tlustá. Vzala si to moc k srdci a při výšce přes 170 centimetrů se dostala na váhu 32 kilo," uvedla její matka. Podle ní dcera měla rozvrácené vnitřní prostředí, padaly jí vlasy a kosti měla jako osmdesátiletá žena. Dostala se až do Brna. "Tady je léčba komplexní a dbá se jak na vnitřní stav pacienta, tak na psychiku," řekla matka. 
    
Barbora, která se z nemoci dostala, upozorňuje, že není dobré situaci podceňovat. "Rodiče, kteří vidí, že jejich dítě hubne, by s tím měli něco dělat. I když jim dcera bude říkat, že se cítí dobře a je vše v pořádku, nemusí to tak být. Kvůli úbytku váhy na sebe může být hrdá, že splnila úkol, ale tělo na tom nebude dobře," uzavřela dívka. 
 
zdroj: ČTK