Situace v českém obuvnickém průmyslu se zlepšuje

Situace v českém obuvnickém průmyslu se pozvolna zlepšuje. Západoevropské firmy se totiž kvůli problémům v logistice a potížím se zařazením malosériových vzorů do výroby v Číně opět obrací na výrobce ve střední a východní Evropě. I díky tomu se tuzemská výroba obuvi v letošním prvním pololetí držela na úrovni roku 2011, sdělila ČTK tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) Vlasta Mayerová. Podle statistik ČOKA výroba obuvi od roku 2003 plynule klesala.

Před devíti lety čeští obuvníci vyrobili 6,5 milionu párů bot, loni to bylo 4,4 milionu. Klesající tendenci se od roku 2009 podařilo prakticky zastavit. Od roku 2009 začal opět růst i vývoz, a to až na 51 milionů párů. U maloobchodních tržeb se ale předpokládá stagnace či dokonce pokles, což jsou podle ČOKA dopady úsporných opatření českých rodin, které šetří.

"Budoucností českého obuvnického průmyslu je budování distribuční sítě v tuzemsku i v zahraničí, řada výrobců vytváří vlastní maloobchodní síť," uvedla ČOKA. Mnoho českých firem se snaží vyrábět boty s vyšší přidanou hodnotou zejména v oblasti ochranné, bezpečnostní a pracovní obuvi. Výrazně se prosazuje domácí produkce u dětské či zdravotní obuvi, zákazníci se k ní pomalu vracejí.
 
V českém obuvnickém průmyslu funguje 35 firem s 20 a více zaměstnanci, existuje i řada menších podniků, dohromady zaměstnávají 4300 lidí.
 
V dovozu obuvi dominuje Čína, z níž loni putovalo do ČR rekordních 168 milionu párů bot. Na ostatní dovozce zbylo 14 milionů párů. Rapidní vzestup o 50 procent podle ČOKA způsobilo zrušení antidumpingových cel v březnu 2011.
 
Cena dovážené obuvi z Číny je 37 korun za pár. To je hodnota na úrovni roku 2008, přestože objektivní výrobní náklady se zvýšily. Tento faktor výrazně deformuje český trh, protože za tuto cenu nelze v Česku ani pořídit vstupní materiál. Proto jsou firmy nuceny soustředit se hodně na export, upozornila ČOKA.
 
zdroj: ČTK